Osoba fizyczna
Podatnik, który w roku podatkowym przekazywał darowizny na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych może dokonać:
Odliczeniu podlega kwota lub wartość przekazanej darowizny.
Możliwość odliczenia darowizn nie jest uzależniona od posiadania przez Fundację statusu OPP w postaci koniecznego wpisu do KRS (Fundacja nie posada jeszcze takie wpisu). Warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez fundację działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w stosownych przepisach.
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy:
Kwota przekazanej darowizny odliczana jest od:
Osoba prawna
Darowizny co do zasady nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, natomiast z ich tytułu może przysługiwać ulga na podatek dochodowy od osób prawnych (ulga na CIT).
W celu odliczenia darowizny od dochodu, należy przekazać ją na cele: działalności pożytku publicznego.
Zatem obdarowywany czyli fundacja nie musi mieć statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), ale jej działalność musi zawierać się w sferze zadań publicznych wskazanych w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (statut fundacji).
Do prowadzenia działalności pożytku publicznego są upoważnione wg. ustawy o DPP m.in. następujące podmioty: osoby prawne.
W ujęciu rocznym kwota odliczenia od podstawy opodatkowania nie może przekroczyć 10% uzyskanego dochodu w przypadku osób prawnych